Soudí se, že na Pardubicku se nacházející Chvojenec, dříve zvaný jako Nízké Chvojno, Nízké Chvojence a Chvojence, existoval již ve 12. století, ale poprvé je písemně doložen teprve k 9. dubnu 1336,…
Více
Toto místo bylo podle archeologických nálezů osídleno nejméně v době bronzové. Někdy koncem 11. století tu byla utvořena tzv. Mikulcova poustka, z níž se později vyvinul benediktinský klášter, jehož…
Více
Tato obdélná, plackou sklenutá stavba s průčelním trojúhelným štítem s v nice umístěnou soškou Panny Marie, zakončeným římsou a kamenným křížem, se sedlovou střechou a šestibokým sanktusníkem s…
Více
První zmínka o této obci má pocházet z roku 1336, ale lokalita byla osídlena již v pravěku. V roce 1408 sídlil v Bělečku (psáno jako Byeleczko) Vilém mladší z Duban, který byl jedním ze dvou patronů…
Více
Tato obec byla poprvé písemně zmíněna v roce 1336, kdy patřila k tvrzi v nedalekém Chvojně. Tohoto roku král Jan Lucemburský zastavil Hoděšovice, tvrz a městečko Chvojno s řadou okolních obcí…
Více
Zdejší kostel byl uveden jako farní již v předhusitské době, kdy náležel pod královéhradecký archidiakonát a děkanství. Tehdy byla býšťská plebánie uvedena v rejstřících papežských desátků jako chudá…
Více
Tato ves původně náležela vladykům z Černčic a poprvé měla být v dochovaných listinách zmíněna v roce 1360, kdy se místní plebán Martin dostal za plebána do Rychnova. Tehdy byli patrony kostela…
Více
K prvnímu osídlení těchto míst došlo již v době kamenné, což potvrzuje nález kamenného mlatu v místech, kde se říká "Na Cuteli". Tato lokalita patřila do roku 1421 opatovickým benediktinům, od roku…
Více
Tato obec na Pardubicku vznikla na území, které bylo osídleno již v době kamenné i bronzové a později náleželo opatovickým benediktinům. Existovala zde nejspíše již ve 13. století, ale první písemná…
Více
Stejně jako jinde v okolí, i zde náležela původně všechna půda opatovickému benediktinskému klášteru, který zanikl v roce 1421 po nájezdu husitů. 21. září 1436 byly všechny jeho majetky zapsány…
Více