temptext

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2
OBECNÍ HOSPODA Staré Ždánice - Jídelní lístek od 2.5.2023
Uzavření hřiště a přilehlých prostor vedle Hasičárny
3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13
POZVÁNKA na talk show "KULTURA JINAK"
14
Pozvánka na "OSLAVTE S NÁMI DEN MATEK"
15 16 17 18 19 20
Mobilní svoz NO a VO jaro 2023 - SOBOTA 20.5. 2023
21
22
OBECNÍ HOSPODA Staré Ždánice - Jídelní lístek od 22.5.2023
23 24 25 26 27
Pozvánka na Staročeské máje 2023
28
29
OBECNÍ HOSPODA Staré Ždánice - Jídelní lístek od 29.5.2023
30 31 1 2 3
Dětský den
4
Upozornění pro dopisovatele ŽDÁNICKÉHO ZPRAVODAJE
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Staročeské máje

Staročeské máje

Video upoutávku naleznete zde:

Youtube

Facebook

Vždy poslední sobotu v květnu od 13 hodin se ve Starých Ždánicích konají tradiční Staročeské Máje. Mládenci v lidových krojích projdou za doprovodu družby a živé hudby vsí, aby vyvedli z domu svobodné dívky a na závěr zatančili pod hlavní májkou Staročeskou besedu. Diváci se tak mohou těšit na přehlídku krásných barevných krojů a také na originální pásmo lidových tanců. Na závěr všechny čeká tombola a večer pak Májová zábava.

Tradice Staročeských Májí je ve Starých Ždánicích velmi dlouhá. Jedny z prvních Májí proběhly v poválečných letech 1948-1949. Tehdy se tančilo jen v šatech, kroje následovaly až postupem času. V roce 2010 se začalo tančit po sedmileté pauze – starší ročníky nacvičily Staročeské Máje naruby, aby vyburcovaly mladé v obci k aktivitě. To se podařilo, a od té doby již Máje probíhají plně v režii mladých lidí z obce.

„Jsme rádi, že se v naší obci podařilo obnovit dlouholetou tradici Staročeských Májí. Mladí, kteří si akci sami výborně organizují, tak pomáhají udržovat kulturní dědictví pro další generace,“ říká místostarosta Starých Ždánic Milan Ansorge. „Jako jedna z mála obcí se navíc můžeme pochlubit živým hudebním doprovodem, kapelou Májovanka, která hraje celý den v průvodu a zahraje také při závěrečné Staročeské besedě.“

Jak celá slavnost probíhá?

Den před konáním akce vztyčí mládenci v centru obce hlavní májku, kterou děvčata nazdobí barevnými fábory. Májku pak mládenci hlídají, aby jim ji nikdo nepokácel. Zároveň stavějí malé májky k domům svých dívek, aby bylo patrné, že se zde nachází mladá svobodná dívka, která půjde do průvodu.

Průvod pak vždy zastaví u domu označeného májkou, družba zavede dva mládence do domu, kde žádají o svolení rodičů vyvést dívku do průvodu. Pak se všichni odeberou před dům, kde jeden mládenec s družbou drží stráž u májky a druhý mládenec jde se svou dívkou a druhým párem složeným z druhého družby a maminky dívky tančit před májku dohodnutý lidový tanec. Po odtančení mládenec držící stráž u májky májku zlomí na znamení, že je dívka vyvedena. Páry se na závěr srovnají do kolonek, ve kterých jdou za zvuků lidových písní pod hlavní májku odtančit Staročeskou besedu. Večer vše zakončí Májová zábava.