Jde o jeden z původních pernštejnských rybníků, který však podle svého pojmenování nevznikl ve Volči jako jeden z prvních. První zmínky o něm nacházíme např. v letech 1534 a 1547 a již od svých…
Více
Velkým příspěvkem ke zřízení mlýnů v Lázních Bohdanči se stalo vybudování Opatovického kanálu, jehož stavba měla být Vilémem z Pernštejna dokončena v roce 1513. Nedlouho poté vznikl na jeho levém…
Více
1. světovou válku nemusím nikterak představovat, natož škody a neštěstí, které přinesla nejen naší zemi a obyvatelstvu, a to bez rozdílu národnosti, víry nebo společenského postavení, protože kulky a…
Více
Většina českého národa zná jména dvou prostých českých sedláků - bratranců Františka a Václava Veverkových, protože přišli jako první s významným vynálezem pro zemědělství - ruchadlem. Oba se…
Více
Když byla roku 1920 založena pod patronátem Živnostenské banky a za spoluúčasti některých velkých československých bank (České banky, Angločeskoslovenské, Pražské úvěrní, České agrární a České…
Více
Některé prameny nesprávně soudí, že podle stáří zdejšího zvonu zde musela stávat zvonička již v 18. století, ale jde o tradovaný omyl, protože sám zvon nepochází přímo z obce, nýbrž až z Osic. To, že…
Více
Podle tradice měl na konci 18. století vyučovat ve vsi jakýsi švec. Školní budova byla postavena až v roce 1804 společným nákladem vrchnosti a okolních přiškolených obcí (Starého a Nového Hradiště,…
Více
Po 1. světové válce bylo velkým zvykem pořizovat pomníky padlým v tomto velmi krvavém konfliktu. Obdobně se tak dělo i v Srchu, kde byl vztyčen pomník 12 místním padlým v září 1922 nákladem 6 000 Kč.…
Více
Od dávných dob byla obec přifařena ke Kuněticím a tam byli rovněž pohřbíváni všichni zdejší zesnulí. Velkým problémem však byla větší vzdálenost od obce a rovněž provozování pohřebních průvodů za…
Více
O původu pojmenování Rosic nad Labem, dříve nazývaných jako Rosice Labské, píše prof. Antonín Profous ve své knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. Díl III. M-Ř" toto:"2…
Více