Jedná se o průtočný rybník na sever od Horních Ředic, který se stejně jako rybníky Smilek a Mordýř nachází na bezejmenném toku, jenž teče od Vysokého Chvojna a pod rybníkem se vlévá do Ředického…
Více
Tento průtočný rybník se nachází na bezejmenném potoku mezi Ředickým rybníkem a rybníkem Smilkem. Od dávných dob se mu říká Mordýř (dříve zapisován jako Mordíř a k jeho pojmenování se vztahuje řada…
Více
Když se podíváme do starých map, např. indikační skici stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=CHR162018400), tak zjistíme, že těmito místy…
Více
Tato obec byla stejně jako ostatní vsi mezi Hradcem Králové a Pardubicemi spojena železniční tratí z Pardubic do Liberce, jež byla vybudována v letech 1856-1857 a provozována akciovou společností "C.…
Více
Tyto opukové stráně, nejmírnější v místech dnešního parku a nejprudší pod kostelem sv. Jiljí, na pravém břehu Chrudimky obdržely svoje pojmenování podle toho, že zde Vojtěch z Pernštejna založil v…
Více
V těchto místech se již od dávných dob nacházely pole a pastviny, jež křižovaly cesty z "Olšinek" k "Hendrychu", a protože tudy směřoval velký provoz, měl se pokusit tuto lokalitu okrášlit…
Více
Původně se v Pardubičkách nacházela kaple stejného zasvěcení, o níž se vyskytuje první zmínka v bule papeže Bonifáce VIII. z roku 1295. S určitostí víme, že se nejednalo o stávající stavbu. Ta byla…
Více
Když vcházíme Zelenou branou na Pernštýnské náměstí, tak kolikrát přehlédneme rohový, renesančně přestavěný gotický dvoupatrový dům čp. 77, jenž se nachází po levé straně, kde přechází Zelenobranská…
Více
Jméno Antonína Švehly dnes již málokomu něco říká, i když ve své době náležel mezi nejvýznamnější osobnosti naší politiky, a to po boku Tomáše G. Masaryka, M. R. Štefánika, K. Kramáře a dalších,…
Více
Původní dům vyhořel při požáru města v roce 1507, kdy byl následně přebudován. Přesto patří k těm málo objektům, u nichž lze tvrdit, že některé jeho části vznikly ještě před rokem 1340, kdy byly…
Více