Tato obec na Pardubicku vznikla na území, které bylo osídleno již v době kamenné i bronzové a později náleželo opatovickým benediktinům. Existovala zde nejspíše již ve 13. století, ale první písemná…
Více
Stejně jako jinde v okolí, i zde náležela původně všechna půda opatovickému benediktinskému klášteru, který zanikl v roce 1421 po nájezdu husitů. 21. září 1436 byly všechny jeho majetky zapsány…
Více
Tento kostel byl již v dobách předhusitských uváděn jako farní. Zdejší plebán uváděl v letech 1359 a 1365 plebána v Býšti. Dřítečský plebán Zdech se dostal v roce 1395 za plebána do Milovic a místo…
Více
Pokud se vydáme po silnici z Újezda u Sezemic do Dřítče, nemůžeme minout osadu Zástava, jež de facto není jednou, ale rovnou dvojicí osad, neboť její první část náleží ke katastru již zmíněného…
Více
Tato ves nesla dříve pojmenování Dříč a osídlena byla již v pravěku, což dokazuje řada nálezů z doby kamenné (kultura s lineární keramikou) a z doby bronzové (slezskoplatěnická kultura). Zajímavý byl…
Více
Tato obec, jež je položena mezi Újezdským a Bohumilečským rybníkem při toku Bohumilečského potoka, je poprvé zmíněna k 21. září 1436, kdy byla s ostatním bývalým majetkem opatovického kláštera…
Více
Bohumileč v rámci stalení několikrát změnila své pojmenování. Po roce 1494 byla nazývána jako Bohomileč, v letech 1507-1516 Bohuměleč, roku 1560 Bohomilecz, o 3 roky později Bohomilice, okolo roku…
Více
Tato obec je stejně jako její současná místní část Bohumileč poprvé zmíněna 21. září 1436, kdy císař Zikmund Lucemburský vystavil Diviši Bořkovi z Miletínka zástavní listinu na majetky bývalého…
Více
Tato lokalita na Pardubicku byla osídlena již v době bronzové, což dokládá řada nálezů hliněných popelnic či jejich částí a bronzového nože s jehlicí. První písemná zmínka o vsi, jejíž původní název…
Více
Tato osada, jež od svých počátků byla přidělena k sezemické faře, nemá dlouhou historii, protože byla založena teprve v roce 1782 na místě bývalých rybníků, jež se zde nacházely minimálně od 15.…
Více