Tato obec byla poprvé písemně zmíněna v roce 1336, kdy patřila k tvrzi v nedalekém Chvojně. Tohoto roku král Jan Lucemburský zastavil Hoděšovice, tvrz a městečko Chvojno s řadou okolních obcí…
Více
Zdejší kostel byl uveden jako farní již v předhusitské době, kdy náležel pod královéhradecký archidiakonát a děkanství. Tehdy byla býšťská plebánie uvedena v rejstřících papežských desátků jako chudá…
Více
Tato ves původně náležela vladykům z Černčic a poprvé měla být v dochovaných listinách zmíněna v roce 1360, kdy se místní plebán Martin dostal za plebána do Rychnova. Tehdy byli patrony kostela…
Více
K prvnímu osídlení těchto míst došlo již v době kamenné, což potvrzuje nález kamenného mlatu v místech, kde se říká "Na Cuteli". Tato lokalita patřila do roku 1421 opatovickým benediktinům, od roku…
Více
Tato obec na Pardubicku vznikla na území, které bylo osídleno již v době kamenné i bronzové a později náleželo opatovickým benediktinům. Existovala zde nejspíše již ve 13. století, ale první písemná…
Více
Stejně jako jinde v okolí, i zde náležela původně všechna půda opatovickému benediktinskému klášteru, který zanikl v roce 1421 po nájezdu husitů. 21. září 1436 byly všechny jeho majetky zapsány…
Více
Tento kostel byl již v dobách předhusitských uváděn jako farní. Zdejší plebán uváděl v letech 1359 a 1365 plebána v Býšti. Dřítečský plebán Zdech se dostal v roce 1395 za plebána do Milovic a místo…
Více
Pokud se vydáme po silnici z Újezda u Sezemic do Dřítče, nemůžeme minout osadu Zástava, jež de facto není jednou, ale rovnou dvojicí osad, neboť její první část náleží ke katastru již zmíněného…
Více
Tato ves nesla dříve pojmenování Dříč a osídlena byla již v pravěku, což dokazuje řada nálezů z doby kamenné (kultura s lineární keramikou) a z doby bronzové (slezskoplatěnická kultura). Zajímavý byl…
Více
Tato obec, jež je položena mezi Újezdským a Bohumilečským rybníkem při toku Bohumilečského potoka, je poprvé zmíněna k 21. září 1436, kdy byla s ostatním bývalým majetkem opatovického kláštera…
Více