Po 1. světové válce bylo velkým zvykem pořizovat pomníky padlým v tomto velmi krvavém konfliktu. Obdobně se tak dělo i v Srchu, kde byl vztyčen pomník 12 místním padlým v září 1922 nákladem 6 000 Kč.…
Více
Od dávných dob byla obec přifařena ke Kuněticím a tam byli rovněž pohřbíváni všichni zdejší zesnulí. Velkým problémem však byla větší vzdálenost od obce a rovněž provozování pohřebních průvodů za…
Více
O původu pojmenování Rosic nad Labem, dříve nazývaných jako Rosice Labské, píše prof. Antonín Profous ve své knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. Díl III. M-Ř" toto:"2…
Více
Původně byla tato ves nazývána jako Lány Dlouhé nebo Lány u Krchleb, teprve později byly pojmenovány jako Lány na Důlku. Ohledně původu tohoto názvu píše prof. Antonín Profous ve své knize "Místní…
Více
Od 15. století spadala obec pod jezbořickou a od roku 1787 pod rosickou duchovní správu. Původní dřevěný kostel byl postaven díky sirotčímu správci na pardubickém panství Františku Brinerovi v roce…
Více
Stejně jako jiné obce v okolí na trase mezi Pardubicemi a Hradcem Králové se dočkala Stéblová železničního spojení v souvislosti se zřízením železniční trati SNDVB (Jihoseveroněmecká spojovací dráha,…
Více
Původní kostel, který byl vybudován na tomto místě nejspíše ve 13. století, byl poprvé zmíněn roku 1325, kdy měl zdejší podací kostelní Heřman z Mrdic. Tehdy sloužil rovněž osadníkům v Trnové,…
Více
První škola se v obci nacházela v souvislosti se zřízením zdejšího benediktinského kláštera, po jehož vyplenění a vypálení husity v dubnu 1421 zanikla. Jejím absolventem byl např. opat Martin Neplach…
Více
Město Lázně Bohdaneč je všeobecně známé svými lázněmi a také překrásnými zákoutími u velkého množství zdejších rybníků, ale za zmínku stojí i místní lesy, z nichž jedním z nejhezčích je Šviholec.…
Více
Existenci zdejší školy můžeme nepřímo prokázat již v 17. století, a to díky vzniku místního literáckého bratrstva, jehož stanovy a nejstarší část kancionálu sepsal v roce 1619 Martin Theobald…
Více