temptext

Vyhledat v textu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 1 2 3
4
Výlukové jízdní řády s platností od 4.10.2021 – uzavírka okružní křižovatky na sil. II/324
5 6
Česká pošta - dočasné změny hodin pro veřejnost provozovny Staré Ždánice 533 44
7 8 9
POZVÁNKA NA SOUSEDSKÉ ODPOLEDNE S DECHOVKOU
10
11 12 13 14 15 16
POZVÁNKA na Dětské rybářské závody 2021
Pozvánka na "Dětské rybářské závody 2021"+ "Podmínky"
17
18 19 20 21 22 23
Pozvánka na Halloween - dlabání dýní
24
25 26
Pozvánka na "ARTISTICKÉ a OHŇOVÉ DIVADLO POD STANEM"
27
Pozvánka na "ARTISTICKÉ a OHŇOVÉ DIVADLO POD STANEM"
28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Novinky z legislativy životního prostředí

Novinky z legislativy životního prostředíNovinky z legislativy životního prostředí.

Jednou z nejžhavějších novinek v oblasti odpadového hospodářství je pro obce nově stanovení povinnosti od 1. 1. 2015 třídit bioodpady. Ze zákona č. 229/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, citujeme:

„Obec je povinna zajistit místa pro odkládání veškerého komunálního odpadu produkovaného fyzickými nepodnikajícími osobami na jejich katastrálním území. Obec je povinna zajistit místa pro oddělené soustřeďování složek komunálního odpadu, minimálně nebezpečných odpadů, papíru, plastů, skla, kovů a biologicky rozložitelných odpadů.“

V připravované vyhlášce k zákonu bude stanovena minimální úroveň sběru bioodpadů, která bude považována za splnění povinností. Povinně se bude jednat o třídění bioodpadů rostlinného původu minimálně v období od 1. dubna do 30. října kalendářního roku, přípustné způsoby budou prostřednictvím sběrných dvorů, velkoobjemových kontejnerů, sběrných nádob, pytlového způsobu sběru, provozováním nebo odevzdáním bioodpadu do zařízení určených k nakládání s odpady se schváleným provozním řádem (např. bioplynové stanice, kompostárny), provozováním tzv. malých zařízení (tj. obecních kompostáren s omezenou roční kapacitou) nebo kombinací všech výše uvedených způsobů. Přípustné je i zavedení systému komunitního kompostování obecně závaznou vyhláškou – občané pak např. mohou odevzdávat veškeré rostlinné zbytky z údržby zeleně a zahrad vznikající na území obce, vzniklý kompost pak bude muset být výhradně použít na údržbu zelených ploch v obci.

Obec si bude moci zvolit libovolný z výše uvedených způsobů podle toho, který jí bude nejvíce vyhovovat a bude pro ni finančně nejvýhodnější. Nutno také zkonstatovat, že systém třídění bioodpadů není finančně zajištěn příspěvky ze systému EKO-KOM, jako je tomu u třídění obalových složek papíru, plastů a skla na základě zákona o obalech.

Občané naší obce mohou bioodpad odevzdávat do KOMPASTÁRNY DOLANY, kterou provozuje Agrodružstvo Klas  se sídlem v Křičeni č. p. 102 (na platě před kravínem u Dolan na levé straně ve směru od Starých Ždánic).

Od 1. 1. 2015 je možné připravit k odvozu další komoditu tříděného odpadu v rámci pytlového svozu,  a to kovové obaly. Můžeme třídit plechovky od konzerv, plechovky od nápojů a různé podobné odpady.

Plechovky budou tříděny do šedých pytlů. Tyto pytle budou k dispozici na obecním úřadu, případně můžeme plechovky odevzdávat zvlášť v igelitových taškách nebo v černých pytlích, které se používají do odpadkových košů.

Samozřejmě se to netýká plechovek od barev a jiných nebezpečných odpadů, které sbíráme dvakrát  ročně na jaře a na podzim.

Věřím, že budeme společně dále odpady třídit a rozšíříme sběr i o tento druh odpadu.

 

Jaroslav Hyhlík