temptext

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29
OBECNÍ HOSPODA Staré Ždánice - Jídelní lístek od 29.5.2023
30 31 1 2 3
Dětský den
UPOZORNĚNÍ CZECHMAN TRIATLON 3.-4.6.2023
Letní kino 3.6.2023 Staré Ždánice.
4
Upozornění pro dopisovatele ŽDÁNICKÉHO ZPRAVODAJE
UPOZORNĚNÍ CZECHMAN TRIATLON 3.-4.6.2023
5
OBECNÍ HOSPODA Staré Ždánice - Jídelní lístek od 5.6.2023
6 7 8 9 10
POZVÁNKA na slavnostní otevření Hasičské zbrojnice a oslavu 140 let založení SDH
11
12 13 14
UPOZORNĚNÍ na odstávku elektřiny 14.6.2023
15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Novinky z legislativy životního prostředí

Novinky z legislativy životního prostředíNovinky z legislativy životního prostředí.

Jednou z nejžhavějších novinek v oblasti odpadového hospodářství je pro obce nově stanovení povinnosti od 1. 1. 2015 třídit bioodpady. Ze zákona č. 229/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, citujeme:

„Obec je povinna zajistit místa pro odkládání veškerého komunálního odpadu produkovaného fyzickými nepodnikajícími osobami na jejich katastrálním území. Obec je povinna zajistit místa pro oddělené soustřeďování složek komunálního odpadu, minimálně nebezpečných odpadů, papíru, plastů, skla, kovů a biologicky rozložitelných odpadů.“

V připravované vyhlášce k zákonu bude stanovena minimální úroveň sběru bioodpadů, která bude považována za splnění povinností. Povinně se bude jednat o třídění bioodpadů rostlinného původu minimálně v období od 1. dubna do 30. října kalendářního roku, přípustné způsoby budou prostřednictvím sběrných dvorů, velkoobjemových kontejnerů, sběrných nádob, pytlového způsobu sběru, provozováním nebo odevzdáním bioodpadu do zařízení určených k nakládání s odpady se schváleným provozním řádem (např. bioplynové stanice, kompostárny), provozováním tzv. malých zařízení (tj. obecních kompostáren s omezenou roční kapacitou) nebo kombinací všech výše uvedených způsobů. Přípustné je i zavedení systému komunitního kompostování obecně závaznou vyhláškou – občané pak např. mohou odevzdávat veškeré rostlinné zbytky z údržby zeleně a zahrad vznikající na území obce, vzniklý kompost pak bude muset být výhradně použít na údržbu zelených ploch v obci.

Obec si bude moci zvolit libovolný z výše uvedených způsobů podle toho, který jí bude nejvíce vyhovovat a bude pro ni finančně nejvýhodnější. Nutno také zkonstatovat, že systém třídění bioodpadů není finančně zajištěn příspěvky ze systému EKO-KOM, jako je tomu u třídění obalových složek papíru, plastů a skla na základě zákona o obalech.

Občané naší obce mohou bioodpad odevzdávat do KOMPASTÁRNY DOLANY, kterou provozuje Agrodružstvo Klas  se sídlem v Křičeni č. p. 102 (na platě před kravínem u Dolan na levé straně ve směru od Starých Ždánic).

Od 1. 1. 2015 je možné připravit k odvozu další komoditu tříděného odpadu v rámci pytlového svozu,  a to kovové obaly. Můžeme třídit plechovky od konzerv, plechovky od nápojů a různé podobné odpady.

Plechovky budou tříděny do šedých pytlů. Tyto pytle budou k dispozici na obecním úřadu, případně můžeme plechovky odevzdávat zvlášť v igelitových taškách nebo v černých pytlích, které se používají do odpadkových košů.

Samozřejmě se to netýká plechovek od barev a jiných nebezpečných odpadů, které sbíráme dvakrát  ročně na jaře a na podzim.

Věřím, že budeme společně dále odpady třídit a rozšíříme sběr i o tento druh odpadu.

 

Jaroslav Hyhlík